Tsjerkepaad Fryslân 2025
Tsjerkepaad 2025 – ‘Levende stenen | Libbene stiennen’
Wat is er mooier dan een bezoek aan een oud kerkje in Friesland? Nergens in Nederland zijn zoveel kerken te vinden als in Fryslân! Tijdens Tsjerkepaad 2025 openen ruim 250 Friese kerken hun deuren voor iedereen die op zoek is naar erfgoed, kunst, stilte, ontmoeting, rust of bezinning.
Van 5 juli t/m 13 september 2025 zijn de kerken iedere zaterdagmiddag tussen 13.30 en 17.00 uur vrij toegankelijk (let op: uitzonderingen vind je op tsjerkepaad.nl). Enthousiaste vrijwilligers staan klaar om bezoekers gastvrij te ontvangen en hun kerk – hun trots – te laten zien.
Jaarthema 2025: ‘Levende stenen | Libbene stiennen’
Dit jaar draait alles om ‘levende stenen’: hoe de stenen van een kerk verhalen vertellen – over geloof, gemeenschap, geschiedenis, rouw, kunst en hoop. Veel kerken sluiten hierop aan met bijzondere exposities of thematische presentaties. Denk aan grafzerken, gedenkstenen, bouwfragmenten of inspirerende kunstwerken van lokale inwoners.
Een kleine greep uit de activiteiten:
-
Grote Kerk Dokkum – Zomerexpositie Veelzijdige vrijheid door leerlingen van het Dockingacollege
-
Van Doniakerk Makkum – Exposities van doopjurken en Tichelaar-aardewerk
-
Blauwhuis, Ouwsterhaule, Westernijtsjerk, Ter Idzard – Herinneringen aan de watersnoodramp van 1825
-
Kruiskerk Burgum – Expositie van merk-, letter-, stop- en borduurlappen
-
Piterkerk Lippenhuizen – Het Zonnelied van Sint Fransiscus
-
Nicolaaskerk Blije – Expositie oude ansichtkaarten
-
Hermeskerk Uitwellingerga – Kunst van dorpsbewoners geïnspireerd op het kerkgebouw
-
Sint Joriskerk Britswert – Levende expositie met puzzelstenen om zelf aan mee te bouwen
-
Dorpskerk Beetsterzwaag – Rouwgebruiken vóór 1950
Evenementen & routes
Naast de reguliere openstellingen zijn er ook speciale activiteiten:
-
28 juni – Officiële opening van het seizoen
-
5 juli – Fietstocht met Duitse gasten, start 9.30 uur bij de Gertrudiskerk in Workum
-
19 juli – Orgelfietstocht i.s.m. Organum Frisicum, start 13.30 uur in de kerk van Driezum
-
Zomer – Drie orgelconcerten door Peter van der Zwaag (Driezum, Damwâld, Rinsumageast)
-
‘Aardich musikaal rûntsje boppe Dokkum’ – orgelfietstocht vanuit de kerk van Ealsum, 13.30 uur
-
30 augustus – Kleasterrûntsje: viering in de Sint Maartenskerk in Hallum, gevolgd door een wandel- of fietstocht (start 9.30 uur)
-
20 september – Seizoensafsluiting in de Dorpskerk van Beetsterzwaag, 14.00 uur
Maak kennis met onze mensen
In 2025 is er extra aandacht voor de vrijwilligers die het Tsjerkepaad mogelijk maken. Studenten van MICA legden in het voorjaar een aantal van hen vast in korte filmpjes. Deze zijn te zien via onze socialmediakanalen.
Ook Sjirk en Marloes Brouwer-Asjes, de nieuwe kosters van de Catharinakerk in Leons, maken dit jaar hun debuut bij Tsjerkepaad. Ze kijken uit naar hun eerste seizoen. Hun verhaal lees je via de QR-code op onze flyer.
Volg Tsjerkepaad online:
Fan herte wolkom!
Douwe Visser, voorzitter Tsjerkepaad