400 jaar oud portret van Friese vader en zoon


Schilderij Bruynsma
Foto: LC

BOLSWARD Een 400 jaar oud portret van een Friese vader en zoon is door liefhebbers gekocht in New York, daarna gerestaureerd en nu in bruikleen gegeven in Bolsward.’

Het portret is enkele jaren geleden op een veiling in New York verworven en daarna gerestaureerd door Jitske van Groenland’, meldt Hans Zijlstra van de Tinco Lycklama Foundation.

’Van Groenland ontdekte tijdens het restauratieproces onder andere dat de katholieke Hans senior oorspronkelijk een andere kraag had en dat het paneel groter geweest moet zijn’.

De leeftijd van het jongetje is bijvoorbeeld weggesneden. Nog wel leesbaar is de leeftijd van de vader, namelijk 38. Het gaat om Hans Hanses Bruynsma en zijn gelijknamige zoon. Zij woonden in Ypecolsga, waar de vader dorpsrechter en bierhandelaar was. Hans junior zou later worden opgeleid tot zilversmid.

Zijlstra houdt zich al jaren bezig met historisch erfgoed uit Friesland. Eerder wijdde hij een project aan jonkheer Tinco uit Beetsterzwaag, aan wie het fonds zijn naam ontleent. Deze organisatie koopt zo nu en dan historische Friese werken en zorgt na restauratie dat ze een plekje krijgen in musea.

Het dubbelportret mag langdurig in het Bolswarder museum De Tiid blijven hangen. In Bolsward bevinden zich verschillende vergelijkbare portretten, die vermoedelijk door dezelfde – onbekende – schilder zijn gemaakt.

Het jongetje op het schilderij draagt een kolfstok en een bal, die werden gebruikt bij de destijds populaire kolfsport. Zulke kolfstokken zijn ook op andere doeken uit die tijd te zien. Kolven was erg populair in Friesland.

Museum De Tiid heeft recent een aantal historische kolfstokken als schenking gekregen en overweegt er een expositie aan te wijden. Kolven of colven werd soms binnen op kolfbanen gespeeld, maar ook buiten en ’s winters op het ijs.

De sport is een voorloper van hockey en ijshockey.

Bolsward Nieuwsblad