Michelingids geeft De Tiid een speciale vermelding

 BOLSWARD Museum De Tiid in het historische stadhuis van Bolsward heeft een speciale vermelding gekregen in de Michelingids en is er terecht uitermate blij mee. Het stadhuis van Bolsward wordt vermeld als ‘elegante renaissanceconstructie’ met een speciale vermelding voor de indrukwekkende gevel en de raadzaal. Het kan niet anders dan dat deze vermelding extra (inter)nationale bezoekers op gaat leveren.

,,Wij binne der tige bliid mei”, zegt Fred Boersma uit Bolsward, sinds mei dit jaar de opvolger van Pascal Arts als directeur-bestuurder. Bij de start van het museum in 2021 was Arts de eerste directeur-bestuurder, hij heeft de basis gelegd. De 62-jarige Boersma, geboren in Workum en opgegroeid in Bolsward, verschuift sinds mei een aantal accenten om het geheel nog beter en aantrekkelijker te maken. Wanneer de medewerkers van het gerenommeerde Michelin langs zijn geweest, is gissen. Ze hebben als mystery guests het museum bezocht en beoordeeld op negen vaste criteria.

Vorige week kwam ineens het bericht uit de lucht vallen. De ster is in de vorm van een ronde sticker meteen op het raam links van de ingang geplakt. Vier weken geleden is bij die ingang voor het eerst het woord ‘Museum’ geplaatst één van de praktische aanpassingen van Boersma.

,,Toeristen kamen hjir binnen en tochten dat it in biblioteek wie. Foardat sy troch hiene dat it in museum wie, wiene sy soms alwer nei bûten”, weet Boersma. Hij heeft met de gemeente Súdwest-Fryslân overlegd dat de naam bij de ingang kwam en zo geschiedde.

De geschiedenis moet nog beter op de kaart worden gezet, vindt de man die als zesjarig Workums jongetje Bolswarder werd. De toren van het stadhuis bijvoorbeeld, de enige in Europa en misschien wel ter wereld die op houten balken steunt en niet op stenen muren of andersoortig fundament, is zo’n parel waar de wereld van moet weten.

Het stadhuis is gebouwd in de periode 1613-1617 en bestaat eeuwen later nog altijd. Mede dankzij derestauratie van de vreetschade van de bonte knaagkever, waardoor er stalen balken in de eeuwenoude eikenhouten balken zijn verwerkt en gaten in het hout zijn opgevuld met epoxy, kan het weer jaren mee.

,,Wy moatte folle mear fertelle hoefolle bysûnders Boalsert hat. De trije pijlers wêr ik my op rjochtsje wol, binne de toer, Titus Brandsma en Gysbert Japicxs.” Friezen, Bolswarders, mogen trots zijn wat er in het verleden gepresteerd is en heden ten dage nog altijd betekenis heeft.

De bijzondere stadhuistoren bestaat al meer dan 410 jaar en zal het nog eeuwen volhouden. Gysbert Japicxs is de grondlegger van de Friese taal, de eerste die het opschreef, en als het een beetje meezit en er voldoende aandacht voor blijft kan die ook nog eeuwen blijven bestaan. Titus Brandsma tenslotte, zalig verklaard door de Paus en wereldberoemd, blijft altijd actueel dankzij zijn vredelievende blik op de mensheid. Die kijk van de in WOII om het leven gebrachte in Ugoklooster geboren Bolswarder wordt wereldwijd hoog geacht.

Daarnaast biedt het museum wisselende tentoonstellingen met kunst, cultuur en verhalen van lokale makers. Boersma heeft samen met zijn team voldoende plannen voor de komende jaren. Details kunnen er nog niet gegeven worden maar er staan grote namen op het verlanglijstje.

Cultuur Historisch Centrum de Tiid omhelst Museum De Tiid, de Bibliotheek, het Gemeentearchief, het gemeenteloket voor Burgerzaken, een VVV-informatiepunt, museumwinkel, trouwzaal, vergaderruimtes, auditorium en horecagelegenheid Blend. Het is een prachtig bruisend cultuurhuis in het hart van de stad.

Boersma ziet nog wel een paar verbeterpunten. ,,Ik wol de ferbining tusken eltsenien noch better meitsjen.” Bovendien is het de bedoeling dat de exploitatie over twee jaar een financiële plus laat zien. Hij is groot voorstander van verbinding tussen mensen en organisaties. ,,Ik wol graach mei syn allen derfoar soargje dat alle Bolswarders grutsk binne op dit gebou. Ik tink dat dat slagje kin”, aldus de oud-ondernemer over wiens werkzame leven ook wel een boek te schrijven is. Maar dat is misschien iets voor een volgend artikel.

Lees meer